• 23 Kasım 2015
  • +
  • -

BAŞKAN ÇÖL RESMİ ZİYARET İÇİN KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NE GİTTİ

BAŞKAN ÇÖL RESMİ ZİYARET İÇİN KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NE GİTTİ

Başkan Mustafa ÇÖL Akdeniz Belediyeler Birliği (ABB) ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde (KKTC)  temaslarda bulundu.

Akdeniz Belediyeler Birliği’ne Başkanlık eden Kepez Belediye Başkanı Hakan TÜTÜNCÜ ile beraber Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa AKINCI, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Dr. Sibel SİBER ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ömer Soner KALYONCU ile bir araya geldi. Burada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa AKINCI, Meclis Başkanı Dr. Sibel SİBER ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ömer Soner KALYONCU’ya Sandıklımıza ait bakır hediyelik eşyalar, leblebi ve lokum hediye etti. Sandıklı Belediyesi tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine yapılan ilk resmi ziyaret olan bu program, Sandıklı’da ilkleri yapan  Başkan Mustafa ÇÖL tarafından gerçekleştirilmiş oldu. Sandıklı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında dostluk ve kardeşlik açısından ilerleyen zamanlarda yapılması olası görüşmelerinde önünü açmış oldu.

Resmi ziyaret sebebi ile bir açıklama yapan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa AKINCI “Yerel yönetimlerin ne kadar güçlü olursa merkezi yönetimlerin yükleri de hafifleyecektir. Aslında çoğu zaman merkezi yönetimler, parti gözetmeksizin belediyelere farklı bakarlar, güçlenmesini istemezler genellikle, iplerin kendi elinde olmasını ister. Ama bu anlayış yavaş yavaş kırılıyor. Belediyeler ne kadar güçlenirse, ülke demokrasisi daha iyiye gider” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Dr. Sibel SİBER’de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “Büyükşehir deneyimlerinizi bizim başkanlarımız ile paylaşmanız, birbirinizi desteklemeniz bizi daha iyiye götürecektir. Bu bir kardeşliktir, geleceğe daha iyi adımların atılmasını sağlayacaktır. Halkımızı ne kadar mutlu edersek o kadar başarılıyız. Bunun için yapılması gereken birçok iş var. Bu işleri daha hızlı yapmak bizim için avantajdır. Karşılıklı ziyaretler ve bu başarı hikayeleri bizi daha çok mutlu ediyor. Bu tür temasların ne kadar sık olursa o kadar iyi olacağını belirtmek isterim.” dedi.

E-posta Listemize Katılın

Please wait...

UYGULAMALARIMIZ

BİZE ULAŞIN