• 3 Mayıs 2014
  • +
  • -

Belediye Başkanı Mustafa Çöl Gerçek Borcu Açıkladı

Belediye Başkanı Mustafa Çöl Gerçek Borcu Açıkladı

Belediye Başkanı Mustafa Çöl, 31 Mart itibarıyla Belediye ve Sanjet A.Ş’nin  gerçek borç durumu hakkında basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısına,kendisini kırmayarak teşrif eden Basın mensuplarına teşekkür ederek başlayan Belediye Başkanı Mustafa Çöl; “20 Şubat 2014’te yani seçimlerden yaklaşık 1 ay önce, bir önceki Belediye Başkanımız Sayın İsmail Elibol basın toplantısı yaparak Belediyenin borcunun 34 trilyon olduğunu belirtmişti.Sanjet A.Ş.’nin 12 trilyon borcundan bahsedilmemişti.Şimdi baktığımız zaman, Sandıklı Belediyesi’nin 44 trilyon ; SANJET A.Ş.’nin ise 12 trilyon borcu olduğu toplamda da  gerçek borcun 56 trilyon olduğu ortaya çıkmıştır.”

“BUNLAR RESMİ BORÇLARDIR”

Bu rakamların Belediye Birimleri tarafından hazırlanan resmi onaylı rakamlar olduğunu belirten Başkan Çöl;“Verilere bakıldığı zaman, Sandıklı Belediyesi’nin; kredilerinin miktarı, sari borçları, tazminatları, personele verilecek tazminatlar, emanetler, vergi dairesine olan ve sosyal güvenlik kurumuna olan borçlarının toplam bedeli, 44 trilyondur. Sayın Elibol’un 20 Şubatta yapmış olduğu  açıklamada SANJET borçlarının dahil edilmediği görülmektedir.  SANJET’e ait olan 12 milyon 701 bin 887 TL borçla birlikte  toplam borç 56 milyon, 789 bin 708 TL. 83 Kuruşdur.” şeklinde konuştu.

“101 TANE KADROLU İŞÇİMİZ DE MİLLİ EĞİTİM BÜNYESİNE ALINDI”

Personel durumuna da değinen Çöl: “2009 yılında Sayın Belediye Başkanımız Mustafa Özpınar döneminde, belediyemizde çalışan toplam personelin 464 kişi, 2014 yılında İsmail Elibol döneminde ise bu personel sayısının 542 kişi olduğu görülmektedir. Burada torba yasa kanununa bağlı olarak, 101 tane kadrolu işçimiz de Milli Eğitim bünyesine alınmıştır. Baktığımız zaman yaklaşık 643 kişi civarında bir personel çalıştırıldığı ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

“PERSONEL MAAŞLARIMIZIN ÖDENMESİ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Borç tablosunu açıklama sebebinin, sadece Sandıklı halkının, basının ve çeşitli kişilerin bilinçlendirilmesi ve bilgilendirilmesi amacıyla yaptıklarını dile getiren Çöl: “Borçlarımızın arkasına sığınıp bu kadar borcumuz var, hizmet yapamayacağız anlaşılmasın.Biz gerçeklerin herkes tarafından bilinmesini istiyoruz.Hizmetlerimizin hızlı bir şekilde devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Belediye getirilerine baktığımız zaman muhasebemizle ve SANJET’le işbirliği halinde devam eden süreçte, 15 Nisan itibariyle, personelin yaklaşık 8-9 aydır ödenmeyen maaşlarından ilk geldiğimiz 15 gün içerisinde 1 ayın ödemesini yaptık. Bundan sonraki süreçlerde de personel maaşlarımızın, eksiksiz bir şekilde ödenmesi için çalışacağız.” açıklamasında bulundu.

“BAKANIMIZ VE MİLLETVEKİLLERİMİZE ŞÜKRANLARIMIZI SUNUYORUZ”

Başkan Çöl,“Belediye’nin malum giderleri, borç kalemleri ve yapılandırılan borçlandırmalar yüksek olsada alacaklı olan kardeşlerimiz ve arkadaşlarımızı mağdur etmeyeceğiz.Bizler onlardan müsaade istiyoruz. Ödeme planlarını en kısa sürede tamamlayarak ödemelere başlayacağız. Tabi ki bu arada  personelimizi de mağdur etmek istemiyoruz. Geçmişe dönük en büyük borç personele ödenecek maaşlardır. Bunlarla ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. En kısa sürede bunu da ödemek arzusundayız. Borçlarımız konusunda Sayın Milletvekillerimiz ve Bakanımızın gayret ve destekleri mevcuttur. Onlara da buradan şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

“MAZERET DEĞİL HİZMET ÜRETECEĞİZ”

Başkan Çöl;“ Belediyenin mali durumu ve personel durumu hakkında yaptığımız bu açıklama çalışmalarımızın hızını kesmeyecektir.Ekibimizle birlikte mazeret değil hizmet üreteceğiz.Halkımızın bizlere vermiş olduğu bu iradeyi, en güzel şekilde hizmete çevireceğiz. Sandıklı’ya bir şeyler kazandırmak istiyoruz. Bakanlıklar nezdinde projelerimizi hızlı bir şekilde tamamladık. Bunların da geri dönüşleri başladı. Bu noktada güzel hizmetler olacağına inancımız tamdır. Seçim öncesi belediye bünyesinde bulunan bazı arkadaşlarımızın, belediye tarafından çıkartıldığı ve kendilerine tazminatların ödendiğini de biliyoruz. Bunlar da liste halinde elimizde mevcuttur. Bundan sonraki süreçte  daha adaletli, daha düzenli, daha objektif bir belediyecilik anlayışı olacaktır”dedi.

Başkan Çöl’ün konuşmasının ardından toplantı soru-cevap şeklinde devam etti.

 

 

brifing1

brifing3

borcdurum

E-posta Listemize Katılın

Please wait...

UYGULAMALARIMIZ

BİZE ULAŞIN