YİNE BİR İLK, JEOTERMAL SUYLA BALIK YETİŞTİRİYORUZ

AHMET ULUIŞIK
23 Aralık 2021
ZEYNEL AKGÜL
24 Aralık 2021

YİNE BİR İLK, JEOTERMAL SUYLA BALIK YETİŞTİRİYORUZ

Sandıklı Belediye Başkanımız Mustafa Çöl’ün talimatları doğrultusunda SANJET A.Ş tarafından, Jeotermal suyla tropikal akvaryum balıkları üretim çalışması başladı.

Bu bağlamda Jeotermal ısıtmalı kapalı devre Quaponik sistem ile tropikal akvaryum balıkları ARGE çalışması yapılmış olup, 10 farklı tür ile yaklaşık 12.000 balık kapasiteli tesisimiz, Sandıklı Belediyesi Çiçek Seramızın içerisinde kurulmuştur.

Tesisimizin kurulum amacı, en büyük üretim maliyetlerinden birisi olan suyun ısıtılmasının, jeotermal suyla yapılarak kış aylarından etkilenmeden 12 ay boyunca üretim yapılmasını sağlamaktır.

Bu kapsamda genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerimizin kıyı kesimlerinde oluşan sıcak iklim şartlarının, ilçemizde oluşumunu Jeotermal suyla sağlayarak, soğuk iklimlerde de balık üretilebileceği kanıtlanmıştır.

Konuyla ilgili görüşlerini bildiren Başkan Mustafa Çöl; “Sandıklı Belediyesi olarak üretmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koymanın mutluluğunu duyuyoruz. Jeotermal suyla önce Sandıklımızı ısıttık, seralarımızda domates ürettik, meyve sebzelerimizi kuruttuk bununla hayalimiz suyumuzun 4 farklı alanda kullanılmasıydı ve gördüğünüz gibi artık balık yetiştirmeye başladık.

Burada en önemli nokta kışın su sıcaklığını jeotermal suyla ısıtarak maliyetleri en düşük noktalara çekerek, ekonomiye katkı sağlayıp, üretime katkıda bulunmak istiyoruz. Sandıklı Belediyesi üretiyor, üretmeye devam edecek.”