Evlendirme

SANDIKLI BELEDİYESİ EVLENDİRME MEMURLUĞU

 

NİKÂH İŞLEMLERİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR 

1- Evrakların teslimi hafta içi mesai saatleri arasında olup; çiftlerin birlikte gelmeleri zorunludur. İkametgahı ilçe dışında olanlar yerleşim yeri belgesi getirmelidirler.

2- Müracaat sırasında nüfus cüzdanları asıl ve fotokopileri bulunmak zorundadır. (Ehliyet, Pasaport vb. Kimlik yerine geçen belgeler geçersizdir.) Evli yazılan kimlikle işlem yapılmayacaktır.

3- 4 Adet Vesikalık Fotoğraf (6 ay içinde çekilmiş olacaktır. Biometrik fotoğraf geçersizdir.)

  Evrak teslimi yapıldıktan sonra Evlenme Cüzdan Ücreti ve Nikah harcı ödenecektir. Nikahtan vazgeçilmesi durumunda ücretler geri iade edilemez ileri tarihe aktarılamaz.

4- Çiftlerin evlenmeye engel hastalığının bulunmadığını gösteren Sağlık Raporu, Aile Hekimliğinden alınacaktır. Yapılan tahlil sonuçlarının Aile Hekimliğine onaylatılması zorunludur. Evrakların geçerlilik süresi 6 aydır. 2 ADET MAVİ TELLİ DOSYA

 

                                                               NİKÂH YAPILABİLMESİ İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

REŞİT OLMAYANLAR İÇİN

1- BAY BAYAN 16 YAŞINI DOLDURMADIKÇA EVLENEMEZ. ANCAK ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN EVLENME İZİN KARARI İLE EVLENEBİLİR.

2- 17 YAŞINI DOLDURAN BAY-BAYAN İÇİN MÜRACAATA ANNE VE BABA İLE BİRLİKTE GELİNDİĞİNDE ANNE VE BABANIN KİMLİK ASLI VE FOTOKOPİLERİ GEREKLİDİR. MÜRACAATA GELEMEYEN ANNE BABA İSE NOTERDEN ALACAĞI MUVAFAKATNAME İLE ÇİFTLER MÜRACAAT EDEBİLİRLER. 

 

BOŞANMIŞ VEYA DUL OLAN BAYANLAR

1- BOŞANMIŞ VEYA DUL OLAN BAYANLAR; BOŞANMA VE ÖLÜM TARİHİNDEN İTİBAREN 300 GÜN BEKLEME SÜRESİ VARDIR.

 2- ANCAK BU ZAMAN ZARFINDA EVLENMEK İSTEYENLER MAHKEMEDEN (KESİNLEŞMİŞ)İDDET MÜDDETİ KARARI GETİRECEKLERDİR.BU KARAR YABANCI VATANDAŞLARIDA KAPSAMAKTADIR. 

 

YABANCI EVLİLİKLER İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAKLAR

1- LA HAYE SÖZLEŞMELİ AVRUPA ÜLKE VATANDAŞLARI KENDİ ÜLKELERİNDEN ÇOK DİLLİ EVLENME EHLİYET BELGESİ VE DOĞUM KAYIT BELGESİ GETİRECEKLERDİR..

2- ( LA HAYE ) SÖZLEŞMESİNE TARAF ÜLKE VATANDAŞLARI KENDİ ÜLKELERİNDEN ALACAKLARI APOSTİLLE ŞERHLİ EVLENME EHLİYET BELGESİ(BEKARLIK) BELGESİ VE DOĞUM BELGESİ APOSTİLLİ NOTER TASDİKLİ YEMİNLİ TERCÜME ETTİRECEKLERDİR. PASPORT TERCÜMESİ NOTER ONAYLI OLACAK. BELGE TERCÜMESİ VE KİMLİK OLARAK ALINACAK PASAPORT’DA İSİMLER BİREBİR AYNI OLMALIDIR. BİR HARF HATASINDA MÜRACAAT KABUL EDİLMEYECEKTİR.

3- EVLENDİRME MEMURLUĞUMUZDAN YABANCI EVLİLİKLERDE BİLGİ ALMANIZ RİCA OLUNUR.

4- YABANCI ÜLKE VATANDAŞLARI TÜRKİYE’DE KONSOLOSLUKLARINDAN ALACAĞI EVLENME EHLİYET BELGESİNİ VE DOĞUM KAYIT BELGELERİNİ DIŞ İŞLERİ BAKANLIĞINA VEYA İSTANBUL YADA ANKARA VALİLİĞİNE ONAYLATACAKLARDIR. BU EVRAKLARDA ANNE – BABA ADI, DOĞUM YERİ VE TARİHİ AÇIK VE NET BİR ŞEKİLDE BELLİ OLMAK ZORUNDADIR.

7-  YABANCI EVLİLİKLERDE VİZE PROBLEMİ OLANLARIN BAŞVURULARI KESİNLİKLE KABUL EDİLMEYECEKTİR.

A- SOYADINI KULLANMAK İSTEYEN BAYANLAR MÜRACAT ESNASINDA BELİRTMELERİ GEREKMEKTEDİR.

B-KIYILAN NİKAHLARIN FOTOGRAFLARI FACEBOOK SAYFAMIZDA İSTEĞE GÖRE YAYINLANACAKTIR.

C- DIŞ NİKAHLARDA 15 GÜN ÖNCEDEN GÜN ALINMASI GEREKMEKTEDİR.

NİKAH AKDİ YÖNETMELİĞİNİN 45. MADDESİNE İSTİNADEN MESAİ SAATLERİ İÇİNDE NİKAH MEMURUNUN BELİRLEDİĞİ GÜN VE SAATTE YAPILIR.

SANDIKLI BELEDİYESİ EVLENDİRME MEMURLUĞU

BİLGİ İÇİN:0272512 6946

05304997064

                                                                                                                                                            

E-posta Listemize Katılın

Please wait...

UYGULAMALARIMIZ

BİZE ULAŞIN